Корисні поради
«Бий або біжи» - елементарні реакції на стресову ситуацію, що допомагали первісній людині вижити в оточуючому світі. Реакції не складні, щоб діяти швидко. Так вимагали умови існування.Ці реакції закладені в нервовій системі задовго до появи Людини розумної. Світ поступово змінювався, але під реакції «бий або біжи» були закладені нервові імпульси та гормональні реакції, які поки що неможливо змінити.
Під дією раптової зміни середовища спрацьовує розумний механізм викиду гормонів стресу (кортизолу, адреналіну та норадреналіну). Кожен гормон виділяється в свій час для нього та виконує свою роль в п’єсі «реакція на стрес». Для гормонів немає значення хто їх власник – первісна людина чи людина сповнена культури, виховання та такту.
Світ вже давно не настільки небезпечний, що треба бігти чи боротися, але реакції збережені. Стресові ситуації більше стосуються емоційної сфери, взаємодії з людьми, ніж загрожують життю. Від сумної звістки, неприємних ситуації, тривожних думок не втечеш. А гормони диктують своє. Стресостійкість, як здатність переносити значні інтелектуальні, вольові та емоційні навантаження без особливих шкідливих наслідків для власного здоров'я стала необхідною умовою для повноцінного життя.
Які ж навички треба виховувати в собі, щоб забезпечити своєму організму стресостійкість? Розуміння, що «це все мине», що багато речей в житті залежить від нас самих, від наших дій та реакцій, оптимізму та добрих вчинків. Що ж радить ВООЗ?
- ЗАЗЕМЛЯЄМОСЯ
Бути зосередженим на тому, що робиш в цей конкретний момент.
- ВІДЧІПЛЯЄМОСЯ З ГАЧКА
«Гачок негативних думок і емоцій» тримає міцно тоді, коли ми розглядаємо наше життя як фільм, а не граємо там головну роль!
- ДІЄМО ЗГІДНО З ВЛАСНИМИ ЦІННОСТЯМИ
Результати наших дій, це те що нас оточує. Діяти відповідно своїх цінностей, це створювати світ, у якому бажаєш жити.
- ПРОЯВЛЯЄМО ДОБРОТУ
Доброта до інших людей, це не так складно, як здається. Намагатися віддавати добро у простір, гарний опір стресовим ситуаціям.
- СТВОРЮЄМО ПРОСТІР
Доброта та турбота про оточуючих створює простір, де зі стресами боротися легше.
Скачати посібник з вправами можна тут