В пошуках особистого ресурсу
Вже минає останній місяць літа, скоро новий навчальний рік. Використаємо цей час з користю для відновлення ресурсного стану.
Розпочинаємо рубрику «В пошуках особистого ресурсу». В щоденних публікаціях будемо пропонувати техніки та практики, що стануть вам в нагоді для відновлення особистого ресурсу. Отже, розпочинаємо…
Сьогодні наша розмова піде про майндфулнес.
Автором терміну «майндфулнес» є американський професор медицини Джон Кабат-Зінн, який в 70-х роках ХХ століття означив його як «безоціночну усвідомленість, яка виникає внаслідок свідомого скерування уваги на теперішній момент власного досвіду».
Практика навчає бути повністю присутніми “тут і зараз”, помічати звичні стани нашої свідомості, контролювати нашу увагу та поведінку. Люди, які практикують майндфулнес, тренують вразливість до стресу, поступово вона суттєво зменшується.
Пропонуємо одну з найпростіших практик майндфулнесу зі скороченою назвою GLAD. Вона навчає помічати хороші моменти, виявляти вдячність й проживати радість щодня. Специфіка цієї практики в тому, що вам не потрібні особливі умови чи багато часу. Ви можете її використовувати на роботі, по дорозі додому, вдома, наприклад, миючи посуд, вона займає усього кілька хвилин.
Практика складається з 4 кроків:
1. G – gratitude — вдячність. Пригадайте, за що ви сьогодні можете подякувати. Подумайте про навіть такі прості речі, як їжа чи вода, дах над головою, прочитана сторінка книги тощо.
2. L – learning — навчання новому. Зосередьтесь на одній новій речі, про яку ви дізналися. Це може бути будь-який факт, щось про себе або про іншу людину. Наприклад, навчилися помічати, коли втомилися, або помітили, що біля дому розцвіли квіти .
3. A – accomplishment — досягнення. Згадайте одне досягнення, яке зробили сьогодні. Можливо, підлили вазони, вишили квітку, змайстрували або намалювали, випили склянку води вранці чи просто виспались.
4. D – delight – захоплення. Пригадайте, що сьогодні подарувало вам сміх, радість чи зворушення. Для прикладу: схід або захід сонця, переглянутий фільм, обійми коханої людини або звичайний жарт.
Постійна практика майндфулнес дає можливість покращити не лише емоційне здоров’я, але й фізичне самопочуття. Вчені дослідили, що майндфулнес сприяє зменшенню больових відчуттів при хронічних захворюваннях, покращенню імунної системи, зниженню артеріального тиску та ризику розвитку серцево-судинних хвороб.
За матеріалами сайтів mon.gov.ua, learning.ua, vostok-sos.org, suprun.doctor