A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Комунальна установа "Зміївський центр професійного розвитку педагогічних працівників"
Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області
Кожен освітянин Зміївщини – справжня зірка,
допомагаємо зростати та сяяти яскравіше з кожним днем!

Корисні поради

Автор: психолог центру Хечоян Н.

Через творчість та хобі до рівноваги!

Сучасне суспільство суперечливе, воно вимагає від людини прагнути, поспішати, відповідати стандартам, досягати результатів і в той же час бути собою, розуміти себе та прислухатися до себе.

В інформаційний потік вплетені дві діаметрально протилежні ідеї – «прагни більшого» і «слухай себе». Ти повинен мати мету та йти до неї і ти повинен любити себе. Джерела інформації тиснуть на людину, викликають емоційне напруження. Справа в тому, що істина завжди знаходиться посередині. Важливо мати мету, важливо йти до неї, також важливо прислухатися до себе – а чи ваша то мета, чи дбаєте ви про себе, прислухаєтеся до своїх бажань? Збалансувати прагнення досягати мети та дбайливе ставлення до себе допоможе творчість. В творчості людина відпочиває, набирається сил (відновлюється), розвиває креативність, прислухається до свої бажань та надихається для нових ідей, нових звершень та реалізації власних планів.

Творчість (хобі) це улюблені справи чи розваги, які не мають відношення до професійної діяльності людини. Це те, чим подобається займатися у вільний час, не тільки відпочивати, а саме відновлюватися, це те що приносить задоволення. (див. статтю). В процесі творчості народжується щось нове, те що піднімає настрій. Те, що розслабляє та знімає напругу.

Звичайно є хобі які не є процесом створення щось нового, але ці хобі розслабляють, надихають та відновлюють.

 1. Слухати музику. Зараз все частіше слухають музику та займаються іншими справами, щоб «встигнути все». Краще поставити улюблену музику та трішки потанцювати.
 2. Читати книжки. Слід обмовитися, що читати треба художню літературу, а не професійну. Поринути в світ вигаданих історій та переключити увагу.
 3. Гуляти чи займатися спортом. Гарно переключає увагу та розслабляє після емоційного напруження.
 4. Переглядати фільми та розважальні програми. Так відпочиває більшість людей. Відразу є бажання спитати  - а після перегляду є відчуття, що відновили сили? Якщо – ні, треба пошукати інше хобі. А у вас є власне хобі?

Омріяна відпустка вчителя!

На обрії висить хмаркою цифра 56! Ще декілька днів і відпустка! Як відпочити з користю? Як відпочити так, щоб все ж таки відпочив? Писати план - і на відпустку? Взяти у заручники улюблене ліжко чи диван, і нехай весь світ зачекає? Ось декілька порад для того щоб відпочити з користю. Користуйтеся правилом «золотої середини». Між плануванням кожного дня та диваном, оберіть розумну середину. Пам’ятайте, що 56 днів на дивані лежати можна, але чи не буде потім докорів сумління? Планування кожного дня теж не має нічого спільного з відпочинком. Краще запланувати ключові моменти, виходячи з запропонованих порад.

 1. Прислухайтеся до себе! Відкладіть навіть саме планування та декілька днів і сфокусуйте увагу на свої бажання. Що хочеться саме зараз? Що для вас відпочинок? Є бажання зняти втому чи навпаки бажання  нових вражень? Щоб насолодитися їжею спочатку треба втамувати спрагу. В чому ваша спрага?
 2. Сплануйте головні моменти відпочинку. Для цього дайте відповідь на запитання: що я хочу нового отримати від днів відпустки? Почитати художню літературу? Зайнятися творчістю? Взяти участь у фестивалі? Сходити в театр тощо.
 3. Змінить щось. В змінах є ресурс у тому випадку, коли є розуміння, що сприймається як рутина. Можливо достатньо відкласти записник, матеріали уроків та міжатестаційне навчання.   А можливо треба змінити те, що оточує чи тих,  хто оточує. Відпочити від людей, не соромлячись цієї думки! Бо вчителі мало бувають наодинці і це неймовірно виснажує. Тому бажання «відпочити від людей» - це нормально.
 4. Зробіть відпочинок від ґаджетів. Відмовитися від них неможливо, але регламентувати використання можна.  Великий потік інформації, що йде з новинами, постами, відео чи яскравими картинками навантажує сенсорні системи, що веде до перевтоми.
 5. Згадайте про старих друзів та далеких родичів. За великим навантаженням під час освітнього процесу не вистачає часу на близьких, не говорячи про старих знайомих та рідних, що живуть далеко. Відпустка – це час, коли можна потурбуватися про дружбу та скріпити родинні зв’язки.
 6. Відпочинку та турботи потребує ваше тіло, розум, психіка. Відпустка для того і потрібна, щоб проявити турботу про себе, маючи на увазі складові вашої особистості. Відвідайте лікарів, пройдіть профілактичні обстеження. Потурбуйтеся про різноманітну їжу та достатню кількість води.

 

Ми бажаємо Вам чудово провести ці 56 днів! Нехай вони будуть наповнені гарними емоціями, приємними зустрічами, яскравими подіями!

 

Завантажити пам'ятку можна тут

«Бий або біжи» - елементарні реакції на стресову ситуацію, що допомагали первісній людині вижити в оточуючому світі. Реакції не складні, щоб діяти швидко. Так вимагали умови існування.Ці реакції закладені в нервовій системі задовго до появи Людини розумної. Світ поступово змінювався, але під реакції «бий або біжи» були закладені нервові імпульси та гормональні реакції, які поки що неможливо змінити.

Під дією раптової зміни середовища спрацьовує розумний механізм викиду гормонів стресу (кортизолу, адреналіну та норадреналіну). Кожен гормон виділяється в свій час для нього та виконує свою роль в п’єсі «реакція на стрес». Для гормонів немає значення хто їх власник – первісна людина чи людина сповнена культури, виховання та такту.

Світ вже давно не настільки небезпечний, що треба бігти чи боротися, але реакції збережені. Стресові ситуації більше стосуються емоційної сфери, взаємодії з людьми, ніж загрожують життю. Від сумної звістки, неприємних ситуації, тривожних думок не втечеш. А гормони диктують своє. Стресостійкість, як здатність переносити значні інтелектуальні, вольові та емоційні навантаження без особливих шкідливих наслідків для власного здоров'я стала необхідною умовою для повноцінного життя.

Які ж навички треба виховувати в собі, щоб забезпечити своєму організму стресостійкість? Розуміння, що «це все мине», що багато речей в житті залежить від нас самих, від наших дій та реакцій, оптимізму та добрих вчинків. Що ж радить ВООЗ?

 1. ЗАЗЕМЛЯЄМОСЯ

Бути зосередженим на тому, що робиш в цей конкретний момент.

 1. ВІДЧІПЛЯЄМОСЯ З ГАЧКА

«Гачок негативних думок і емоцій» тримає міцно тоді, коли ми розглядаємо наше життя як фільм, а не граємо там головну роль! 

 1. ДІЄМО ЗГІДНО З ВЛАСНИМИ ЦІННОСТЯМИ

Результати наших дій, це те що нас оточує. Діяти відповідно своїх цінностей, це створювати світ, у якому бажаєш жити.

 1. ПРОЯВЛЯЄМО ДОБРОТУ

Доброта до інших людей, це не так складно, як здається. Намагатися віддавати добро у простір, гарний опір стресовим ситуаціям.

 1. СТВОРЮЄМО ПРОСТІР

Доброта та турбота про оточуючих створює простір, де зі стресами боротися легше.

Скачати посібник з вправами можна тут

Завантажити пам'ятку можна тут

Обережно – перевтома!

Перевтома може бути від: фізичної втоми, авітамінозу, недосипання, недостатньої інсоляції, постійних стресів, емоційного виснаження, дієт.  Як попередити перевтому:

 1. Дбати про свій сон

У кожної людини нормою є різний час для сну. В середньому ця цифра 6-7 годин. Кожна людина повинна підібрати тривалість сну самостійно. Особиста тривалість сну - це коли легко прокинутися самостійно, без годинника та відчувати, що відпочили.  Має значення не тільки кількість годин, а і якість сну. Провітрене і темне приміщення, зручний одяг та подушка, все з натуральних тканин, що дозволяють дихати тілу.

 1. Дбати про фізичні вправи для тіла

Достатні фізичні навантаження необхідні для обміну речовин та роботи організму. Кисневе голодування провокує втому, порушення роботи організму. Невелика ранкова зарядка та вечірні вправи на розслаблення (стрейчинг). 

Якщо робота пов’язана з великими фізичними навантаженнями цей пункт все одно треба виконувати, тільки вправи потрібні дещо інші.

 1. Дбати про своє харчування та питний режим

Харчування повинно бути впродовж дня с рівними проміжками часу, за дві години до сну.  Якщо харчування не збалансоване – використовувати біодобавки або/і вітаміни, з консультації лікаря. Питний режим 1,5 літри на добу і 2 літри в спекотну погоду.  Приблизно 30 мл. на 1 кг ваги рахуючи тільки воду.

 1. Дбати про свій відпочинок  впродовж  дня

Чергування розумової  та фізичної праці, відпочинок очей від комп’ютера, попередження втоми від одноманітної діяльності, втоми ніг. Відпочинком для стомлених ніг буде змінне взуття, самомасаж напружених ділянок – шиї, хребта, ніг. 

 1. Дбати про свої  емоції на настрій.

Розуміти, що в кожній людині є різні почуття, а емоції  не можуть бути лише позитивними. Емоції це реакції  - і вони достатньо персоніфіковані. Впродовж дня емоції будуть різні, особливо у вчителів, які стикаються за день з великою кількістю людей, що мають свої  почуття та емоції.

 1. Дбати про взаємодію з іншими людьми

Виходячи з пункту 5 ми тримаємо в голові слова: «що я хочу від діалогу?», «чому я так реагую?», «ідеальних людей не існує».

Попередити перевтому краще, ніж  виходити з неї.

Будьте здорові!

Завантажити пам'ятку можна тут

Творчість та хобі

Сучасне суспільство суперечливе, воно вимагає від людини прагнути, поспішати, відповідати стандартам, досягати результатів і в той же час бути собою, розуміти себе та прислухатися до себе.

11:07 26.07.2021

Відпочинок чи відновлення?

Відпустка це період відпочинку, але розуміння відпочинку у кожного є індивідуальним. Зрозуміло, що відпочинок, це в першу чергу зняття навантаження на організм. Якщо людина фізичної праці дійсно потребує відпочинку власного організму, то людина розумової праці потребує розвантаження розуму. В обох випадках гарним інструментом є зміна діяльності в період відпочинку. Цей процес переключає увагу з тіла на розум і навпаки. Під час зміни діяльності відбувається знаття напруги, фокусування уваги на іншому.

09:33 20.07.2021

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень