A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Комунальна установа "Зміївський центр професійного розвитку педагогічних працівників"
Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області
Кожен освітянин Зміївщини – справжня зірка,
допомагаємо зростати та сяяти яскравіше з кожним днем!

Корисні поради

«Бий або біжи» - елементарні реакції на стресову ситуацію, що допомагали первісній людині вижити в оточуючому світі. Реакції не складні, щоб діяти швидко. Так вимагали умови існування.Ці реакції закладені в нервовій системі задовго до появи Людини розумної. Світ поступово змінювався, але під реакції «бий або біжи» були закладені нервові імпульси та гормональні реакції, які поки що неможливо змінити.

Під дією раптової зміни середовища спрацьовує розумний механізм викиду гормонів стресу (кортизолу, адреналіну та норадреналіну). Кожен гормон виділяється в свій час для нього та виконує свою роль в п’єсі «реакція на стрес». Для гормонів немає значення хто їх власник – первісна людина чи людина сповнена культури, виховання та такту.

Світ вже давно не настільки небезпечний, що треба бігти чи боротися, але реакції збережені. Стресові ситуації більше стосуються емоційної сфери, взаємодії з людьми, ніж загрожують життю. Від сумної звістки, неприємних ситуації, тривожних думок не втечеш. А гормони диктують своє. Стресостійкість, як здатність переносити значні інтелектуальні, вольові та емоційні навантаження без особливих шкідливих наслідків для власного здоров'я стала необхідною умовою для повноцінного життя.

Які ж навички треба виховувати в собі, щоб забезпечити своєму організму стресостійкість? Розуміння, що «це все мине», що багато речей в житті залежить від нас самих, від наших дій та реакцій, оптимізму та добрих вчинків. Що ж радить ВООЗ?

 1. ЗАЗЕМЛЯЄМОСЯ

Бути зосередженим на тому, що робиш в цей конкретний момент.

 1. ВІДЧІПЛЯЄМОСЯ З ГАЧКА

«Гачок негативних думок і емоцій» тримає міцно тоді, коли ми розглядаємо наше життя як фільм, а не граємо там головну роль! 

 1. ДІЄМО ЗГІДНО З ВЛАСНИМИ ЦІННОСТЯМИ

Результати наших дій, це те що нас оточує. Діяти відповідно своїх цінностей, це створювати світ, у якому бажаєш жити.

 1. ПРОЯВЛЯЄМО ДОБРОТУ

Доброта до інших людей, це не так складно, як здається. Намагатися віддавати добро у простір, гарний опір стресовим ситуаціям.

 1. СТВОРЮЄМО ПРОСТІР

Доброта та турбота про оточуючих створює простір, де зі стресами боротися легше.

Скачати посібник з вправами можна тут

Завантажити пам'ятку можна тут

Обережно – перевтома!

Перевтома може бути від: фізичної втоми, авітамінозу, недосипання, недостатньої інсоляції, постійних стресів, емоційного виснаження, дієт.  Як попередити перевтому:

 1. Дбати про свій сон

У кожної людини нормою є різний час для сну. В середньому ця цифра 6-7 годин. Кожна людина повинна підібрати тривалість сну самостійно. Особиста тривалість сну - це коли легко прокинутися самостійно, без годинника та відчувати, що відпочили.  Має значення не тільки кількість годин, а і якість сну. Провітрене і темне приміщення, зручний одяг та подушка, все з натуральних тканин, що дозволяють дихати тілу.

 1. Дбати про фізичні вправи для тіла

Достатні фізичні навантаження необхідні для обміну речовин та роботи організму. Кисневе голодування провокує втому, порушення роботи організму. Невелика ранкова зарядка та вечірні вправи на розслаблення (стрейчинг). 

Якщо робота пов’язана з великими фізичними навантаженнями цей пункт все одно треба виконувати, тільки вправи потрібні дещо інші.

 1. Дбати про своє харчування та питний режим

Харчування повинно бути впродовж дня с рівними проміжками часу, за дві години до сну.  Якщо харчування не збалансоване – використовувати біодобавки або/і вітаміни, з консультації лікаря. Питний режим 1,5 літри на добу і 2 літри в спекотну погоду.  Приблизно 30 мл. на 1 кг ваги рахуючи тільки воду.

 1. Дбати про свій відпочинок  впродовж  дня

Чергування розумової  та фізичної праці, відпочинок очей від комп’ютера, попередження втоми від одноманітної діяльності, втоми ніг. Відпочинком для стомлених ніг буде змінне взуття, самомасаж напружених ділянок – шиї, хребта, ніг. 

 1. Дбати про свої  емоції на настрій.

Розуміти, що в кожній людині є різні почуття, а емоції  не можуть бути лише позитивними. Емоції це реакції  - і вони достатньо персоніфіковані. Впродовж дня емоції будуть різні, особливо у вчителів, які стикаються за день з великою кількістю людей, що мають свої  почуття та емоції.

 1. Дбати про взаємодію з іншими людьми

Виходячи з пункту 5 ми тримаємо в голові слова: «що я хочу від діалогу?», «чому я так реагую?», «ідеальних людей не існує».

Попередити перевтому краще, ніж  виходити з неї.

Будьте здорові!

Завантажити пам'ятку можна тут

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень